The VFR 1200F has been developed in keeping with previous VFR's; that have delivered a combination of sports and touring capabilities using the latest technologies. This motorcycle is however brand new: A clean-sheet interpretation of the ultimate road-sport machine - a concept driven by extensive understanding of customer needs and the adoption of state-of-the-art technologies.
Layered Fairing technology
Chassis
The swingarm is complemented by a compliant Pro-Link rear shock absorber with adjustable rebound damping. At the front, sturdy 43mm telescopic forks with adjustable preload provide smooth and assured control. Together, these systems ensure a comfortable ride, even with a pillion and luggage on board, and add to the overall feeling of total control.
Make Model
Honda VFR 1200F
Year 2010
EngineLiquid cooled,four stroke,76 ° V-4,SOHC,4 valve per cylinder
Capacity1237
Bore x Stroke 81.0 x 60.0 mm
Compression Ratio 12.0:1
InductionPGM-FI electronic injection
Clutch Oil, wet
Max Power172.72 hp @ 10,000 rpm
Max Torque129 Nm @ 8750 rpm
Transmission/Drive6 Speed/shaft
Chassis Type Double beam cast aluminum vacuum mold Geometry direction: 25.5 degrees, 101 mm forward Swingarm: single-arm aluminum driveshaft
Front SuspensionInverted telescopic fork 41 mm HMAS cartridge-type with adjustable spring preload without positions, 120 mm wheel travel.
Rear SuspensionPro-Link HMAS gas shock, adjustable spring preload 25 positions, 120 mm wheel travel.
Front Brakes2x Hydraulic discs 320mm floating, 6-piston radial calipers, Combined-ABS
Rear BrakesSingle hydraulic 276mm disc 2 piston caliper, Combined-ABS
Front Tyre120/70 ZR17M / C (58W)
Rear Tyre190/55 ZR17M / C (75W)
Seat Height 815 mm
Curb -Weight267 kg
Fuel Capacity18.5 Liters
Make Model
Honda VFR 1200F
Year 2010
Capacity1237
Bore x Stroke 81.0 x 60.0 mm
Compression Ratio 12.0:1
Clutch Oil, wet
Max Torque129 Nm @ 8750 rpm
Seat Height 815 mm